34rd Meeting of the American Society of Primatologists Scientific Program

View: All View: Day 1 View: Day 2 View: Day 3 View: Day 4 Author Index Taxonomic Index Expand All
      Saturday, September 17, 2011 : Day 2
  + 07:55 AM-09:00 AM: Session 1: Keynote Address by Dr. Richard Wrangham (Salon F (Sixth Floor))
  + 09:15 AM-11:45 AM: Session 2: SYMPOSIUM: INTEGRATING BEHAVIOR AND MEDICAL CONCEPTS THAT PROMOTE HEALTH & ENRICHMENT IN CAPTIVE PRIMATE ENVIRONMENTS (Salon F (Sixth Floor))
Organizer, Alan G. Brady  [2]
  - 09:15 AM-10:30 AM: Session 3: Breeding/Reproduction (Meeting Room 408)
Session Chair: Julienne Rutherford
    09:30 AM MOTHERS PREFER HELPERS: BIRTH SEX RATIO ADJUSTMENT IN CAPTIVE CALLITRICHIDS

B. Kloc, L. G. Rapaport, M. Warneke, J. Ballou, J. Mickelberg[9]
    09:45 AM PATTERNS OF REPRODUCTIVE AGING ACROSS PRIMATE TAXA

E. N. Videan, S. Atsalis[10]
    10:00 AM EARLY LIFE PROGRAMMING OF STILLBIRTHS IN ADULT FEMALE COMMON MARMOSETS (CALLITHRIX JACCHUS)

J. N. Rutherford, C. S. Ross, S. D. Tardif[11]
    10:15 AM MATRILINEAL RANK, LONGEVITY, AND REPRODUCTIVE OUTCOMES OF FEMALE RHESUS MONKEYS (MACACA MULATTA)

E. L. Zucker, C. M. Escabi Ruiz, J. Alvarado Diaz, E. Maldonado, J. Gonzalez-Martinez[12]
  + 09:15 AM-10:30 AM: Session 4: Demography/Population Studies (Meeting Room 410)
Session Chair: Michael Kohn
  + 10:45 AM-12:00 PM: Session 5: Infant Development/Maternal Behavior (Meeting Room 408)
Session Chair: Valerie James-Aldridge
  + 10:45 AM-12:00 PM: Session 6: Colony Management/Enrichment/Research Methods (Meeting Room 410)
Session Chair: Dawn Abney
  + 12:00 PM-01:30 PM: Session 7: ASP STUDENT LUNCHEON WORKSHOP: Organizers, ASP Education Committee (Salon F (Sixth Floor))
  + 01:30 PM-03:00 PM: Session 8: Ecology (Meeting Room 408)
Session Chairs: Paul Garber & Katherine Amato
  + 01:30 PM-04:00 PM: Session 9: PRIMATE NEUROETHOLOGY (Meeting Room 410)
Organizer, Kimberley Phillips  [35]
  + 01:45 PM-05:30 PM: Session 10: PRIMATE GENOMICS AND TRANSLATIONAL MEDICINE: A SYMPOSIUM (Salon F (Sixth Floor))
Organizers, Joseph Erwin & Paul Houghton

Discussant, Stephen Suomi

 [43]
  + 03:15 PM-04:15 PM: Session 11: Learning/Cognition/Language (Meeting Room 408)
Session Chairs: Charles Menzel & Katie Hall
  + 04:15 PM-06:00 PM: Session 12: Conservation (Meeting Room 410)
Session Chairs: Carolyn Ehardt & Michael Reid
  + 04:30 PM-06:00 PM: Session 13: Infant Development/Maternal Behavior (Meeting Room 408)
Session Chair: Amanda Dettmer
  + 07:00 PM-09:00 PM: Session 14: Poster Session (Salon G (Sixth Floor))